Insert body text here ...

head_logo

 

Team Results 2017

Area 16 Intermediate Showjumping Qualifier - 12th February - Brooksby College

 

A great start to the qualifying year with a win for the senior team of Liz Pears, Charlotte Thrower, Marie Bull & Allie Esser-Mumby & to our junior rider Ralfie Timmins who  have all qualified for the championships at Bury Farm.

 

Well done everyone

Area 16 Intermediate Dressage Qualifier - 26th February - Hill House

 

 

Another great day for the North Lincs this time at the Area Intermediate Dressage Qualifier which was held at Hill House EC.

 

Our senior team of Libbie Norton, Corinne Mcnamara, Melissa Atkinson & Sue Ward won & so will be joining the showjumping team at the championships at Bury Farm.

 

Our junior team of Ellie Roberts, Neve Mumby & Mollie Pettigrew came =1st but unfortunately when this happens the result goes to the 4th member & with no 4th member the girls came 2nd which is still a great result.  Both Ellie & Mollie however did well in their arena's & both have qualified for the championships individually.

 

Other individually placings were Neve Mumby 5th, Mollie Pettiegrew 2nd, Ellie Roberts 1st, Libbie Norton 1st, Richard Adams 3rd & 5th, Corinne Mcnamara 5th, Emma Blewitt 3rd & Sue Ward 1st.

 

 

Well done everyone

Area 16 Horse Trials Qualifier - Osberton - Sunday 19th March

 

Well done to our 2 senior teams who took part in the above qualifier.

 

The 80 team of Darrly Simpson, Rebecca Short, Lynda Coulson & Harriet Herron came 4th with an individual 3rd place for Darryl which we believe qualifies him for the championships.

 

The 90 team of Robyn Lawrie, Laura Bennett, Fiona Lawrie & Jess Milson came 3rd with an individual 6th place for Laura

 

Well done everyone

Area 16 Combined Training Qualifier - Arena UK _ Sunday 26th March

 

Well done to our senior team of Emma Blewitt, Kelly Bascombe-Bell, Vickie Butler & Alex Mcnamara who came 2nd at the qaulifier & so have qualified for the championships.

 

Individual placings of Alex 2nd, Emma 4th & Kelly 5th.

 

Well done everyone

Area 16 - Festival of the Horse Qualifier - Sunday 16th April at Epworth EC

 

Yet again our members did not disappoint with great results at the Area 16 Festival of the Horse Qualifier.

 

Our 100 team of Liz Pears, Laura Bennett & Julie Roark came 1st & so have qualified for the championships.  Laura was individually 1st & Liz individually 2nd.

 

Fiona Lawrie was 5th individually in the 90 section and the 80 section team of Darryl Simpson, Charlotte Chisholm & Issy Timmins came 5th with Darryl getting individually 6th.

 

Well done everyone

Congratulations to our junior member Ellie Roberts who won both her novice & elem arena's at the recent BRC Intermediate Championships held at Bury Farm.

 

And to our senior showjumping team of Charlotte Thrower, Liz Pears, Marie Bull & Laura Bennett who came 3rd with Laura also taking part in the jump off by jumping a double clear.

 

Well done Ladies 

Ellie Showjumping team

Area 16 Dressage Qualifier - Sunday 4th June - Sheepgate

 

Well done to all our members who took part in the qualifier.

Once again our members did not let the club down with wins for the senior prelim team of Libbie Norton, Emily Arrand, Laura Bennett & Charlotte Thrower with ind placings of Libbie 1st, Laura 2nd & Charlotte 4th.

Both Libbie & Charlotte also won their novice arena's.

Our junior team of Abby Davie, Mollie Pettigrew & Jodie Reay came 2nd with ind placings of Jodie & Mollie both winning their arenas & Abby came 2nd.

Our senior open team of Richard Adams, Laura Watts & Sue Ward came 2nd with ind placings of 5th for Richard & 3rd for both Laura & Sue.

Our other open team of Aderyn Walker, Emma Blewitt & Sonia Burley came 6th with ind placings of Emma 6th & Aderyn 4th.

Ellie Roberts also took part in the elem individually & won.

 

Well done everyone

 

 

RESULTS